همه چیز درباره آزمون تومر ،امتحانی مهم برای مهاجرت تحصیلی ترکیه!

همانطور که پیش‌تر نیز در مطالب قبلی در رابطه با مهاجرت تحصیلی ترکیه و بهترین دانشگاه‌های کشور ترکیه صحبت کرده ایم احتمالا باید به خاطر داشته باشید که برای راهیابی به دانشگاه‌های کشور ترکیه آزمون‌هایی پیش روی شما قرار خواهند گرفت که شما را بر اساس سواد، علم و زبانتان بر می‌گزیند. این آزمون‌ها به نسبت اینکه چه دانشگاهی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید و بر اساس قوانین مربوط به آن دانشگاه‌ها می‌تواند متغیر باشد.
در کنار این موضوع احاطه به زبان‌هایی که در هرکدام از این دانشگاه‌ها برای تدریس دروس استفاده می‌شوند نیز می‌توانند اهمیت بسیاری داشته باشند. طبیعتا وقتی از دانشگاه‌های کشور ترکیه صحبت می‌کنیم باید انتظار داشته باشید که تعداد خیلی زیادی از آن‌ها نیاز به احاطه و شناخت زبان ترکی استانبولی داشته باشند؛ بنابراین برای آشنایی و سطح بندی این زبان آزمون‌هایی برگزار می‌شوند.

آزمون تومر چیست ؟

یکی از معروف‌ترین و مهم‌ترین آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کشور ترکیه برای زبان ترکی، آزمون تومر (TÖMER) است. آزمون تومر یا کفایت زبان ترکی آزمونی است که توسط مرکز آزمون زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شود و سطوح مختلفی را شامل می‌شود. باید گفت که این آزمون برای مراکز مختلف آموزشی، دانشگاه‌ها و… اهمیت بسیاری دارد و می‌توان آن را یکی از پیش شرط‌های ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه دانست، آن هم دانشگاه‌هایی که زبان تدریس آن‌ها ترکی استانبولی است.

همه چیز درباره آزمون تومر

تومر دانشگاه آنکارا رسمی‌ترین و شاید اولین مرکز آموزش زبان در کشور ترکیه است که نام تومر نیز به همین مرکز اختصاص داشته است و به نوعی به دانشگاه آنکارا وابسته است. در اینجا باید اضافه کرد که این آزمون به دو صورت دیپلما و سرتیفیکا برگزار می‌شود. مدرک آزمون دیپلما دارای کد بین المللی و اعتبار مادام العمر است و مدرک سرتیفیکا نیز کد بین المللی دارد و از اعتباره سه ساله بهره‌مند است. آزمون سرتیفیکا در دو سطح مقدماتی TEMEL و متوسطه ORTA برگزار می‌شود.
همانطور که آزمون TOEFL توسط ETS برگزار می‌شود آزمون TOMER نیز توسط UTS که مخفف Uzaktan Turkce Sinavi است برگزار می‌گردد.

به طور کلی آزمون تومر از سطح A۱ شروع می‌شود و تا سطح C۲ نیز ادامه می‌یابد. باید این را بدانید که نمره‌ای که شما در این آزمون کسب می‌کنید می‌تواند سطح زبان شما را به خوبی مشخص نماید. در رابطه با سطح‌های مختلف این آزمون باید گفت که آن‌ها با تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند می‌توانند حداقل نیاز نمره برای ورود به دانشگاه‌های کشور ترکیه را مشخص نمایند، چرا که دانشگاه‌های مختلف سطح‌های متفاوتی از این آزمون را برای جذب دانشجویان خارجی خودشان مد نظر دارند؛ بنابراین اینکه در چه سطحی از این آزمون نمره قبولی دریافت کرده اید می‌تواند دانشگاه مورد نظر شما را تعیین کند.

آزمون تومر در بیشتر شهر‌های کشور ترکیه برگزار می‌گردد و در استانبول نیز تقریبا هر هفته می‌توانید در این آزمون شرکت نمایید. برای آنکه بتوانید در این آزمون شرکت نمایید باید گفت که نیازی به دریافت ویزای تحصیلی و یا پرداخت هزینه‌های اضافی و بیش از حد نیست و شما می‌توانید حتی با اقامت توریستی یک ساله خودتان نیز در این آزمون شرکت نمایید. آزمون آزمایشی یک تا دو روز قبل از آزمون اصلی برگزار می‌شود و هیچ هزینه‌ای نیز به دنبال نخواهد داشت و فقط کسانی می‌توانند در آن شرکت کنند که در آزمون اصلی تومر ثبت نام کرده باشند. نتایج آزمون‌های تومر در دست دانشگاه آنکارا است و چیزی در حدود سه تا ده روز کاری بعد از آزمون نیز مشخص خواهد شد.

مراکز مرجع آزمون تومر

همانطور که گفته شد مرجع آزمون تومر مستقیما دانشگاه آنکارا است و تمامی کار‌های مربوط به برگزاری این آزمون اعم از ثبت نام، ارائه مدارک و نتیایج به دست همین دانشگاه صورت می‌گیرد. این مرکز برای توسعه این کار‌ها نمایندگی‌هایی را در کشور‌های مختلف جهان و شهر‌های مختلف کشور ترکیه و دیگر کشور‌ها بخشیده است تا آزمون تومر و همین طور امور مرتبط با آن برای همه افراد در همه جای دنیا قابل دسترس و اجرا باشد.
به دنبال این مسئله در کشور ترکیه و به خصوص شهر‌های توریستی و پرجمعیت که خارجیان بسیاری را میزبانی می‌کند مراکز بسیار زیادی وجود دارد که به آموزش زبان ترکی به روش تومر می‌پردازند. باید گفت که تنها مراکزی که زبان ترکی در آن‌ها با روش تومر و به صورت اصولی و معتبر به دانشجویان تدریس می‌شود همان مراکزی هستند که به دانشگاه آنکارا وابسته اند.
در کشور ایران نیز نمایندگانی از مرکز تومر وجود دارد که شرکت در این آزمون برای ایرانی‌ها نیز آسان‌تر شود، چرا که بخش زیادی از شرکتت کنندگان این آزمون را از ملیت ایرانی تشکیل می‌دهد. برای دسترسی به نشانی و مشخصات مربوط به هر کدام از نمایندگی‌ها در جای جای دنیا می‌توانید به سایت اختصاصی این مرکز رفته و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

ثبت نام در آزمون تومر ترکیه

طبیعتا برای اینکه بتوانید در آزمون تومر ثبت نام نمایید باید مدارکی به همراه داشته باشید که در ادامه به این مدارک اشاره خواهیم کرد:

  • دو قطعه عکس رنگی
  • کپی پاسپورت
  • در صورت عدم وجود پاسپورت، ترجمه شناسنامه به ترکی

هزینه‌ی شرکت در آزمون تومر

در رابطه با هزینه شرکت در آزمون تومر می‌تواند گفت که نوع دیپلمای آزمون تومر چیزی حدود ۱۵۰ یورو و نوع سرتیفیکای آن نیط ۱۰۰ یورو هزینه خواهد داشت.
زمانی که مدارک لازم را ارائه داده و هزینه مربوطه را نیز به مراکز ثبت نام آزمون تومر تحویل دادید عملیات ثبت نام شما انجام خواهد گرفت. در پایان ثبت نام آزمون تومر نیز معمولا به شما رمز و پسووردی داده خواهد شد که درواقع همان پسوورد شما برای ورود به سایت UTS خواهد بود. با این پسوورد می‌توانید به اکانت خود وارد شده و در آزمون آزمایشی‌ای که پیش‌تر در موردش صحبت کردیم شرکت نمایید. با این کار می‌توانید نقاط ضعف و قوت خود را شناخته و با نمونه سوالات تومر نیز آشنا شوید.

-تدریس کتاب

های yeni HITIT توسط اساتید نمونه

– شبیه سازی آزمون TOMER

– بهترین متد آموزش زبان ترکی استانبولی

سری کتاب HITIT

این سری کتاب دارای ۳ سطح بندی می باشد.

سطح اولیه آن از آموزش الفبای زبان ترکی شروع می شود.

کلاس زبان ترکی استانبولی با مکالمات پایه ای زبان ترکی به آموزش می پردازد.

این کتاب اگرچه سطح مبتدی دارد اما بسیار کاربردی و پایه ای است.

این کتاب همچنین شامل فایل های صوتی نیز می باشد که میتوانید تلفظ صحیح را نیز بیاموزید.

پکیج آموزشی این کتاب شامل:

کتاب دزس

کتاب حل تمرین

سی دی کتاب

کتاب Hitit یک کتاب ۴ مهارتی محسوب می شود و شامل مهارت های خواندن ، نوشتن ، گفتن و گوش دادن می شود.

بهترین راه یادگیری زبان نیز اینست که هر ۴ مهارت زبان در یک راستا در کنار هم آموزش داده شوند.

هر جلد از این کتاب شامل ۱۲ درس می باشد که به شکل سطح بندی شده بدنبال هم قرار گرفته شده اند.

دوره های آموزش سری کتاب HITIT

هر کتاب HITIT به طور متوسط در طی ۲ الی ۴ ترم تدریس میشود.